Esports-індустрія: ким можна працювати, як влаштуватися та скільки за це платять

Esports-індустрія: ким можна працювати, як влаштуватися та скільки за це платять

Індустрія кіберспорту в Україні поступово зростає та розширюється, тому потребує нових кадрів. Зараз це одна з небагатьох сфер, яка не тільки втримала позиції під час пандемії COVID-19, а й вийшла на новий рівень. Тому нині esports-організації набирають у команди як кіберспортсменів, так і фахівців із комунікацій, геймдизайнерів, сценаристів, художників, коментаторів і представників інших професій. Ми дізналися, як можна знайти роботу у сфері кіберспорту та на яку зарплату можна розраховувати.

Перед тим як розповісти докладніше про професії, зазначимо, що кожна з них передбачає впевнене знання основних кіберспортивних дисциплін, наприклад CS:GO чи Dota 2, а також специфічної термінології. Загалом вітається захопленість іграми та подіями в гейм-індустрії.

Геймдизайнер

Цей фахівець повністю бере на себе розроблення концепції гри. Геймдизайнер визначає її мету та сенс, увесь антураж і характеристику головних героїв. До роботи над одним проєктом можуть залучатися як кілька геймдизайнерів, так і команди, які відповідають за певні аспекти.

Вони продумують механіку бою, особливості локацій, квестів, місій, прописують алгоритми дій персонажів у різних умовах, а ще готують та систематизують ігрову документацію.

Яка зарплата: за даними сайту Work.ua, середня з/п геймдизайнера на 2020 рік в Україні становить 36 тис. грн. Як і в програмуванні, тут є розподіл на Junior-, Middle- та Senior-фахівців, тому зарплата розподіляється згідно зі знаннями та досвідом.

Як стати: для освоєння професії геймдизайнера потрібно пройти спеціальні курси, які зараз у великій кількості доступні як в офлайн-, так і в онлайн-форматах. Наприклад, навчальні заняття проводять на платформах Skillbox, SkillFactory, Riot Games, GeekBrains тощо.

Скільки заробляють геймдизайнери

Джерело: ingamejob

3D-художник

Робота художника полягає у візуальному оформленні концепції, яку прописали геймдизайнери та сценаристи. Фактично він реалізує саму гру – зовнішній вигляд персонажів, місцевості, зброї, місій тощо. Йому важливо мати гарне абстрактне мислення, навички моделювання та анімації, що передбачає володіння спеціальними моушн-програмами.

Для роботи художником необхідна посидючість і вміння чітко дотримуватися інструкцій геймдизайнерів, давати реальне втілення початковому плану та задуму розробників.

Яка зарплата: середня зарплата 3D-художника в Україні у 2020 році склала 19,5 тис. грн, а в Києві – 21,5 тис. грн.

Як стати: цю професію легше освоїти тим, хто отримував профільну освіту художника, скульптора, архітектора, дизайнера чи конструктора. Але якщо такого диплома немає, то зараз в Україні відкрито безліч шкіл та академій, які навчають роботі в 3D-програмах. З-поміж них ArtCraft CG School.

Ігровий сценарист

Сценарист ігор – це та людина, яка продумує сюжет гри та характер героїв. Часто цю професію називають Narrative Designer. Саме такий фахівець прописує діалоги персонажів, завдання, описи подій, місць і загалом наповнює історію.

В обов’язки сценариста входить написання логлайнів, драфтів, блок-схем, діалогів та участь у генеруванні нових ідей. У роботі йому знадобляться такі якості, як креативність, хороша фантазія, логічне мислення, знання психології та посидючість.

Яка зарплата: середній заробіток сценариста на території країн СНД сягає 31 тис. грн. Новачки починають із зарплати в 19 тис. грн, тоді як досвідченіші можуть отримувати до 40 тис. грн.

Як стати: для сценариста важливо мати вищу освіту за спеціальністю «Драматургія» чи «Журналістика». Якщо її немає, то в Україні поширені курси для сценаристів і копірайтерські школи, де вчать базовим навичкам написання та сторітелінгу. За великого бажання можна пройти їх, а згодом застосувати знання у сфері геймінгу.

Як створюється комп'ютерна гра

SMM-менеджер

Механіка роботи кіберспортивного SMM-менеджера мало чим відрізняється від роботи звичайного фахівця з комунікацій, з тією лише різницею, що для першого важлива виняткова заглибленість в esports-індустрію. Він має знати всі останні новини галузі, розуміти специфічні терміни та бажано добре знатися в особливостях кожної з кіберспортивних дисциплін.

Такий фахівець може просувати як самостійного гравця, так і клуб. У його завдання входить ведення всіх соцмереж, розуміння алгоритмів їхньої роботи, рекламні взаємодії, просування певної стратегії, єдиної для всіх медіаресурсів.

Яка зарплата: за даними сайтів із пошуку роботи, в Україні середня з/п SMM-фахівця не перевищує 13 тис. грн, у столиці й інших великих містах цифра може підійнятися до 15 тис. грн.

Як стати: великим плюсом у цій спеціальності буде освіта за профілем медіамаркетингу, реклами та PR, редакторської справи. Але вона не обов’язкова. Достатнім буде проходження курсів у сфері SMM, таргетингу чи PR, а також залученість в esports-сферу.

Менеджер клубу

Менеджер клубу наймається організацією чи студією. Наприклад, у його обов’язки може входити добір гравців чи іншого персоналу, підготовка команди до турнірів і чемпіонатів, де потрібно розв'язувати питання відкриття віз, бронювати квитки та готелі, супроводжувати команду в поїздках. Також менеджер може відповідати за залучення спонсорів, забезпечення команди хорошою технікою, Інтернетом і виконувати інші функції.

Такому фахівцеві необхідно володіти ідеальними знаннями в кіберспортивній сфері, хорошими організаційними навичками та лідерськими якостями. У нього має бути високий рівень володіння англійською мовою. Вітається знання й інших мов, наприклад китайської чи корейської. Також специфіка роботи передбачає, що менеджер клубу володіє техніками тайм-менеджменту та стресостійкістю.

Яка зарплата: на перших етапах роботи він може розраховувати на зарплату в середньому 20 тис. грн. Але через те, що сфера кіберспорту привертає зараз багато інвестицій, то чим популярнішим ставатиме клуб, тим вищим буде заробіток такого фахівця.

Як стати: відомі випадки, коли колишні кіберспортсмени йшли з ігрової діяльності та починали виконувати функції менеджера. Також їх можуть призначати спонсори клубу. Для цього не потрібно мати спеціальної освіти, все залежить від особистих якостей, навичок і досвіду на аналогічних посадах.

Зарплати в кіберспортивних клубах

Джерело: championat

Кіберспортивний коментатор

За своєю суттю та завданнями ця професія мало чим відрізняється від спеціальності спортивного коментатора. В обов’язки такого esports-фахівця входить висвітлення, голосовий супровід подій матчу, турніру, чемпіонату.

Щоб стати кіберспортивним коментатором, необхідно бездоганно знатися на дисциплінах, за якими ведуться трансляції. Не завадить обізнаність в останніх подіях цієї індустрії.

Також у коментатора має бути добре поставлене мовлення та розроблені голосові зв’язки, бо висвітлювати турніри доводиться не одну годину.

Яка зарплата: дохід гейм-коментатора залежить від масштабів організації, у якій він працює, і може становити як $500-1000, так і орієнтовно $10 тис. на місяць, проте такого рівня досягають лише одиниці.

Як стати: багато хто приходить у коментування після тривалої роботи гравцем в одній із дисциплін. Так зробили, наприклад, Арсеній ceh9 Триноженко, Юрій strike Терещенко, Олексій yXo Малецький, Олександр Enkanis Поліщук. Новачки можуть спробувати коментувати турніри на платформі Twitch, поки їх не помітить одна зі студій і не запропонує працювати за контрактом.

Стример

Стример – це людина, яка грає в режимі live-трансляції. Основна її мета – не просто пройти гру, а створити певне шоу, яке залучатиме глядачів. Найпопулярніші стримери не завжди хороші гравці. Домогтися успіху допоможуть харизма та почуття гумору. Також важливо вміти виділитися, виробити певний стиль подання подій і спілкування з глядачами під час гри.

Для того щоб стримінг міг стати основним джерелом заробітку, йому потрібно приділяти по 10-12 годин на день. Велика перевага – вільний графік і можливість працювати з дому.

Яка зарплата: левову частку доходу такого фахівця складають донати, тому з/п залежить від кількості та платоспроможності аудиторії. Додатково стримери можуть отримувати прибуток від партнерських програм різних сервісів, на яких вони ведуть трансляції, і від рекламних контрактів. Найпопулярніші представники індустрії заробляють $20-25 тис., середній дохід – $2-3 тис., новачки з аудиторією в 100 осіб можуть розраховувати орієнтовно на $500 на місяць.

Як стати: для того щоб працювати стримером, потрібно мати хорошу техніку та високошвидкісний Інтернет. Зареєструвавшись на спеціальній платформі (YouTube, Twitch тощо), можна починати грати в live-режимі. Спеціальних курсів чи освіти ця діяльність не вимагає, але важливо прокачати особисті якості, які згадувалися вище. Іноді таку посаду пропонують студії чи відеоканали, які присвячені іграм.

У що вкласти стримеру

Кіберспортсмен

Докладніше про те, як отримати esports-освіту в Україні, читайте за посиланням.

Найчастіше професійний геймер спеціалізується тільки на одній дисципліні. Для кіберспортсмена, як і для гравців у звичайному спорті, важливі стабільна психіка, витримка, фізична витривалість, хороше емоційне самопочуття.

З особистих якостей потрібні посидючість, логічне мислення, швидка реакція, спритність і стійкість до стресів. Але щоб зробити геймінг своєю професією, цього недостатньо. Потрібні регулярні тренування та практика у вигляді участі в аматорських турнірах і локальних чемпіонатах. Так є ймовірність, що сильного гравця помітять і заберуть грати за одну з команд.

Яка зарплата: прибуток професійного геймера становить не тільки ставку, яку виплачує організація. Це також може бути заробіток на стримах, отримання призових і дохід від рекламних інтеграцій. Усе залежить від майстерності кіберспортсмена та рівня клубу, до якого він належить. Новачки можуть розраховувати на ставку в $500 з подальшим зростанням до $2,5 тис., плюс призові за виграш у турнірах. Найвідоміші майстри кіберспорту можуть отримувати зарплату в розмірі $35 тис., але таких в індустрії небагато.

Як стати: віднедавна цю спеціальність почали викладати в українських вишах. Зараз на кіберспортсмена можна вивчитися в Національному університеті фізичного виховання, Харківській державній академії фізичної культури та Чорноморському національному університеті ім. Петра Могили, а також у декількох приватних академіях.

Де можна вивчитися на кіберспортсмена


А дізнатися про те, як заробляти на кіберспорті, можна буде 7 квітня 2021 року на eSPORTconf Ukraine 2021. Приєднуйтеся!

Програма івенту >>>

18+

Приєднуйтеся до Telegram-чату,  

щоб залишатися в курсі всіх новин eSPORTconf Ukraine й особисто познайомитися з провідними представниками кіберспортивної спільноти!  

Перейти telegram-plane