Від змагань за піцу до Major в Берліні: як розвивався український кіберспорт

Від змагань за піцу до Major в Берліні: як розвивався український кіберспорт

Україна — центр топових кіберспортсменів і відданих фанатів. Як кіберспорт, а разом із ним і українські турнірні оператори розвивалися в країні і як справи в цій сфері йдуть зараз — далі в статті.

Коли в Україні зародився кіберспорт

Кіберспорт в Україні зародився наприкінці дев’яностих: тоді гравці різного віку збиралися в комп’ютерних клубах і грали собі на втіху. Трохи пізніше, коли з’явилися на багатокористувацькі ігри, відвідувачі клубів почали влаштовувати локальні змагання за символічні призи, наприклад за піцу, пачку чипсів або невелику грошову винагороду.

Першими іграми з можливістю одночасної участі декількох осіб були Doom 2 і Quake.

От соревнований за пиццу до Major в Берлине: как развивался украинский киберспорт - 1

Зараз кіберспортсмени з України беруть активну участь і перемагають у багатьох змаганнях світового рівня. Перші передумови до цього з’явилися у 2010-х, коли команди GSC Game World, A-gaming і Pro100 голосно заявили про себе на світовому рівні. Після 2009 року українські команди регулярно займали призові місця на турнірах з Counter-Strike 1.6.

Однак справжньою легендою українського кіберспорту стала Na`Vi (Natus Vincere). Команду заснували у 2010-му, і всього через рік вона перемогла на The International — найбільшому турнірі з дисципліни Dota 2.

Команда виграла $ 1 млн, ставши найбільш комерційно успішною кіберспортивною організацією в Україні на той час. На даний момент загальна сума призових, отриманих Na`Vi на турнірах, перевищує $ 4 млн.

От соревнований за пиццу до Major в Берлине: как развивался украинский киберспорт - 2

Перші турніри

Спочатку в кіберспортивних змагань в Україні була одна проблема — відсутність майданчиків, які підходили б для проведення серйозних фіналів. Під них доводилося орендувати якісь невеликі клуби або знімати концертно-спортивні приміщення.

У 2010 році з’явилася «Київ Кіберспорт Арена» — один із перших масштабних майданчиків для проведення кіберспортивних турнірів.

Зараз «Кіберспорт Арена» передусім завантажена власними заходами. Адже це одночасно і штаб-квартира найбільшої української кіберспортивної, турнірної й новинної організації StarLadder. Вона курує кілька турнірів світового рівня, наприклад турніри Starseries, які компанія проводить спільно c китайським оператором ImbaTV.

От соревнований за пиццу до Major в Берлине: как развивался украинский киберспорт - 3

Водночас один із найбільших міжнародних турнірів з Dota 2 — The Kiev Major 2017 провели в Національному палаці мистецтв «Україна». Його організувала компанія PGL на замовлення Valve, і це був перший Major, проведений на території СНД. Як призові тоді розіграли $ 3 млн.

Що зараз?

У 2018 році в українському кіберспорті відбулося багато подій. Для початку: колишні співзасновники RuHub — Віталій v1lat Волочай і Андрій x3m4eg Григор’єв відкрили компанію Maincast. Вона висвітлює і проводить турніри з Dota 2, CS: GO та інших дисциплін. Уперше студія Maincast вийшла в ефір 18 червня й показала закриті відбіркові до The International 2018.

Також у 2018-му з’явилася перша Всеукраїнська федерація кіберспорту (Ukrainian eSport Federation).

«Українські кіберспортсмени займають перші місця в міжнародних рейтингах і турнірах. Шість разів українські кіберспортсмени в різних дисциплінах займали перші місця на міжнародному рівні, перемагаючи в міжнародних Кубках. Але зараз немає ніякої підтримки для тих, хто хоче почати сьогодні цей процес. Ми створили нашу федерацію для того, щоб допомогти існуючій базі гравців», — коментує голова Федерації кіберспорту України Артур Єрмолаєв.

Членами UESF стали 16 відомих українських кіберспортсменів, серед яких Єгор markeloff Маркелов, Арсеній сeh9 Триноженко, Олексій Хaoc Кучеров, Кирило ANGE1 Карасьов, Владислав bondik Нечипорчук, Андрій B1ad3 Городенський, Іоанн Edward Сухарєв, Андрій ALWAYSWANNAFLY Бондаренко, Олександр XBOCT Дашкевич та інші.

От соревнований за пиццу до Major в Берлине: как развивался украинский киберспорт - 4

А у 2019-му стало відомо, що український турнірний оператор StarLadder отримав право на проведення другого Major 2019 року з CS: GO. Чемпіонат відбуватиметься з 20 серпня до 8 вересня в Берліні. Матчі прийматиме майданчик Mercedes-Benz Arena, що вміщує до 14 тис. глядачів. Призовий фонд чемпіонату — $ 1 млн.

«StarLadder — найдосвідченіший турнірний оператор у СНД, і на даний момент вони повністю заслуговують мажор з CS: GO», — привітав компанію Віталій v1lat Волочай.

Більше про кіберспорт як про бізнес розкажуть 13 червня на eSPORTconf Ukraine 2019. Реєстрація на захід уже відкрита.