Освіта кіберспортсмена: де отримати її в Україні та як відбуватиметься навчання

Освіта кіберспортсмена: де отримати її в Україні та як відбуватиметься навчання

Ажіотаж навколо сфери esports зростає з кожним роком: призові за перемогу в масштабному турнірі The International складають уже $20 млн, середні зарплати професійних геймерів коливаються від $20 тис. до $30 тис. на місяць, аудиторія шанувальників кіберспорту у світі наближається до 2,7 млрд осіб.

Україна разом зі світовою спільнотою тепер розглядає кіберспорт як повноцінну професію. В умовах такого стрімкого розвитку варто розібратися, як йдуть справи з кіберспортивною освітою в Україні.

Esports у світі й Україні: особливості індустрії

Esports у світі й Україні: особливості індустрії

Кіберспорт уже перетворився на велику індустрію. Він більше не сприймається тільки як заняття гіків, захоплення молоді чи діяльність розважального характеру. Зараз це окремий напрям для розвитку бізнесу та побудови професійної кар’єри.

Від простого геймінгу кіберспорт відрізняється серйозним підходом, високим рівнем майстерності учасників та обов’язковістю змагального складника. Також на відміну від звичайних геймерів кіберспортсмени отримують стабільну зарплату, як професійні гравці в інших різновидах спорту.

Розуміючи, які інвестиції esports може залучити в економіку, багато країн почали підтримувати його на державному рівні. Наприклад, США, Китай, Франція, Іспанія, Швеція та Німеччина вже запустили дослідні центри та відкрили освітні проєкти для кіберспортсменів на базі різних університетів.

Найбільш просунутою в цьому плані вважається Південна Корея. Там розробляють не тільки місткі освітні програми, але й дуже докладно прописують закони, що регулюють дії геймерів. Наприклад, за застосування чит-коду, який полегшує проходження гри, можуть навіть посадити за ґрати.

В Україні esports розвивається не менш динамічно. У вересні 2020 року Міністерство молоді та спорту визнало кіберспорт офіційним різновидом спорту поряд із футболом, шахами, плаванням та іншими.

Однією з гучних подій 2020 року стала перемога української команди NaVi в масштабному міжнародному чемпіонаті з CS:GO. Молоді гравці отримали призові в розмірі $250 тис. Поза команд наші кіберспортсмени також показують виняткові результати. Наприклад, українець Володимир Міненко займає 50-ту позицію в списку ста найбільш «дохідних» геймерів світу з призовими в $1,6 млн.

За словами Олександра Кохановського, співзасновника NaVi, Київ може стати Меккою світового кіберспорту, а Україна – піднятися на один рівень із Південною Кореєю та США. Для цих цілей влітку 2020 року Олександр спільно з партнерами й інвесторами викупив готель «Дніпро» та планує створити світову кіберспортивну арену – Esports Ready Hotel.

У таких умовах логічно виникає необхідність якісної освіти для кіберспортсменів та інших спеціальностей у цій сфері.

Де в Україні можна отримати диплом кіберспортсмена

диплом кіберспортсмена

Зараз Інститут фізичного виховання спільно з Федерацією кіберспорту в Україні розробили магістерську програму на основі базової спортивної освіти. У вересні 2020 року перша група студентів почала навчатися за спеціальністю «Кіберспорт».

Окрім ІНФІЗу, профільний диплом можна отримати також у таких навчальних закладах:

 • Харківська державна академія фізичної культури;

 • Чорноморський національний університет імені Петра Могили в Миколаєві;

 • освітня платформа ESportsBattle Academy;

 • приватна кіберспортивна онлайн-академія The Champion з офлайн-центром у Києві;

 • факультатив кіберспорту при приватній школі «Мрія» в Одесі.

Як відбувається навчання

Програма навчання Інституту фізичного виховання вміщує вивчення жанрів комп’ютерних ігор, кіберспортивної ергономіки, психології, трендів менеджменту та маркетингу, освоєння базових навичок геймінгу, а також фізичні тренування.

Навчання може відбуватися на денній і заочній формах, на контрактній основі. Тривалість курсу на денному відвідуванні становить 1 рік і 4 місяці, на заочному – 1 рік і 7 місяців.

Зазначимо, що в Харківській академії диплом видається за фахом «Кіберспортивний тренер», бо це відповідає загальній спеціалізації вишу. Тут також передбачені регулярні фізичні навантаження. Попри те, що esports, як і шахи, не потребує активних дій, він вимагає гарного самопочуття, максимальної фізичної витривалості, граничної концентрації, швидкої реакції, які можна удосконалити завдяки фізичним тренуванням.

Чорноморський університет оголосив про набір студентів на нову спеціальність тільки влітку 2020 року. У навчальному закладі запевнили: викладатимуть дисципліни досвідчені кіберспортсмени, а практика гри в команді буде доступна вже з другого курсу. До обов’язкових предметів внесли теорію геймінгу, спортивне право, біомеханіку організації тіла в кіберспорті.

Для вступу до ЧНУ імені Петра Могили абітурієнтам необхідно складати українську, англійську мови, а в Харківській академії – додатково біологію. В ІНФІЗі окремо потрібно буде пройти тести з кіберспорту, що розроблені UESF, а також підсумкову співбесіду.

Є й молоді приватні академії чи факультативи при школах, де професіонали викладають основи кіберспорту на комерційній основі. Проходження таких курсів не вимагає спеціальної підготовки.

Наприклад, освітня платформа ESportsBattle Academy приймає як новачків, так і профі, а також пропонує безкоштовні гранти на навчання. Щоб узяти участь у їх отриманні, потрібно записати коротке відеозвернення з розповіддю, що б ви хотіли отримати від кіберспортивної освіти. Володарів грантів обирають ментори курсів.

Дисципліни, які представлені на платформі: FIFA 21, CS:GO, Dota 2. Формати навчання: онлайн та офлайн. Також в академії можна освоїти професії коментатора, аналітика, SMM-менеджера й esports-спостерігача за два місяці.

Керівник ESportsBattle Academy – Арсеній Салай. Тему важливості освіти для геймерів він розкриє на eSPORTconf Ukraine.

Перспективи професійного розвитку після esports-освіти

Перспективи професійного розвитку після esports-освіти

Українські виші націлені на випуск багатофункціональних фахівців сфери геймінгу, тому пропонують широкий вибір дисциплін. Вони дають можливість побудувати не тільки кар’єру гравця, але й розвинутися в багатьох інших напрямах esports. З-поміж них:

 • менеджмент, управління кіберспортивною командою, клубом, майданчиком;

 • менторство, проведення тренувань із гравцями;

 • PR та маркетинг esports-подій;

 • організація кіберспортивних турнірів, чемпіонатів, змагань та інших заходів;

 • аналітика турнірів чи їх коментування;

 • розроблення майданчиків для гейм-індустрії;

 • геймдизайн;

 • кіберспортивна журналістика.


Більше про перспективи розвитку кіберспортивної освіти в Україні розкажуть 7 квітня 2021 року на eSPORTconf Ukraine. Приєднуйтеся!

Програма заходу >>>

18+

Приєднуйтеся до Telegram-чату,  

щоб залишатися в курсі всіх новин eSPORTconf Ukraine й особисто познайомитися з провідними представниками кіберспортивної спільноти!  

Перейти telegram-plane