Арсеній Салай з FINT Esports Academy: «Людям необхідно розуміти, що вони теж можуть стати частиною кіберспорту»

Арсеній Салай з FINT Esports Academy: «Людям необхідно розуміти, що вони теж можуть стати частиною кіберспорту»

Про те, наскільки важлива державна підтримка для кіберспорту, в інтерв’ю eSPORTconf Ukraine розповів президент Федерації кіберфутболу України Арсеній Салай.

Арсеній — президент Федерації кіберфутболу України, директор FINT Esports Academy, де навчають професійних кіберспортсменів і допомагають їм отримати роботу. Спеціаліст з організації eSports-івентів, брав участь в організації заходів для брендів Nivea, Lenovo, ASUS ROG, Infopulse.

Ми поспілкувалися з Арсенієм, щоб дізнатися, якими він бачить перспективи кіберспорту в масштабах країни і які заходи для цього проводяться.
 

Інтерв’юер: eSPORTconf Ukraine (eSPORTconf)

Респондент: Арсеній Салай (А.С.)

eSPORTconf: Арсеній, як ви оцінюєте рівень розвитку кіберспорту в Україні зараз? Наскільки гідно наші спортсмени конкурують на світовій арені?

А.С.: Наші спортсмени взагалі показують хороший рівень, не варто забувати про Na'Vi — хлопці завжди в топі. Українські кіберспортсмени вже десятиліття перебувають на провідних позиціях у Європі й у світі. Це зовсім не дивно, у нас дуже багато талантів. Важливо, як це буде далі розвиватися.

eSPORTconf: Які чинники допомагають розвитку кіберспорту, а які — перешкоджають?

А.С.: Ця індустрія розвивається, а Федерації кіберфутболу України намагається цьому сприяти, але основна перешкода — це державна політика. У багатьох економічно розвинених країнах прийнято, що кіберспорт — це спорт, органи державної влади це розуміють і допомагають розвитку цього напряму. Вони вкладають гроші, дають фінансування, допомагають зі спонсорством тощо. У нас, якщо брати інвесторів, які займаються кіберспортом, як StarLadder, то вони роблять усе самостійно вже багато років. Це не просто.

eSPORTconf: Наскільки ця підтримка прискорить розвиток галузі?

А.С.: Важко сказати однозначно, але деякі процеси вже прогресують. У нас, наприклад, є кілька проектів на державному рівні. По-перше, ми, швидше за все, будемо у 2020 році проводити Всеукраїнський студентський чемпіонат із кіберфутболу. По-друге, ми хочемо відкрити серію державних освітніх установ із навчання в цій сфері.

До останнього часу вся галузь, яка почала розвиватися на початку 2000-х, дуже довго доходила до повноцінного навчання. Усе, у чому полягала підготовка кіберспортсменів, закривалося всередині самих же команд. На даний момент у світі активно розвивається напрям, коли будь-який охочий може отримати повноцінну профільну освіту. Ми сподіваємося, що рівень навчання в Україні теж виросте, ми до цього прагнемо.

eSPORTconf: Скільки часу гравцеві необхідно, щоб потрапити в професійний кіберспорт, і наскільки розвинені в нас ці механізми?

А.С.: Тут усе дуже залежить і від оточення людини, і від його особистих здібностей. Я схильний дивитися на кіберспорт як на спорт, а не просто на дозвілля і якісь іграшки. Відповідно, щоб досягти висот, потрібно цим займатися довго. Візьмемо, наприклад, звичайний футбол: коли діти з 10 років починають займатися в дитячій школі, потім у юнацькій. Уже далі отримують напівпрофесійні і професійні контракти.

Тут модель схожа. Єдиний нюанс у тому, що в Україні немає достатньої кількості кіберспортивних професійних організацій. Таких установ у нас дуже мало, хоча любителів — тисячі. Мені здається, що до кіберспорту відразу потрібно ставитися як до повноцінного спорту й підходити до навчання відповідно.

eSPORTconf: Де в Україні можна отримувати професійні навички з того ж таки кіберфутболу?

А.С.: Це, звісно ж, наша FINT Esports Academy — вона перша відкрилася в Україні. Раніше аналогу в СНД не було (з тим форматом навчання, який ми запропонували). У нас в Академії йде комплексний підхід до навчання: це і фізична підготовка, й ергономіка навколишнього простору, й ігрова практика від азів до поведінки на ігровому полі, програма всебічна. Вас навчають, відстежують, вам допомагають домогтися результатів.

Важливо підходити до процесу навчання повноцінно і з усіх боків. Щоб грати для себе на аматорському рівні, досить одного розкачаного скілу, який дасть змогу отримувати задоволення від процесу. Щоб стати професіоналом, якщо цього дуже хочеться, то потрібно бути різнобічно розвиненим. В Академії хлопці й навчаються, й отримують роботу — на даний момент ми працевлаштували вже 50 осіб.

eSPORTconf: Що дають людям у плані розвитку і зростання офлайн-зустрічі й турніри, нехай навіть непрофесійні?

А.С.: Вони дають чітке розуміння системи. На аматорські турніри приходять гравці, які часто не розуміють нічого в грі, та й систему турнірів теж. Візьмемо, наприклад, біатлон. Якщо ти береш участь у змаганнях, то потрібно розуміти, куди їхати і стріляти, інакше ти будеш рухатися не в ту сторону й гатити повз мішені. Те ж саме й тут: коли людині незрозуміла сама механіка і структура турніру, то вона не підготується так, як потрібно, і не зрозуміє, що далі відбувається. А участь у змаганнях і постійна практика дають розуміння ситуації.

В основному такі зустрічі важливі, щоб люди розуміли, що кіберспорт існує. Багато лише чули про тих же Na'Vi і StarLadder, але не знають, що в цей рух можна самостійно потрапити. Людям необхідно бачити свої можливості й розуміти, що вони теж можуть стати частиною кіберспорту.

Арсеній Салай виступить на eSPORTconf Ukraine, де поділиться інформацією на тему: «Як брендам розрахувати ефективність рекламних інтеграцій у кіберфутбол». Він розповість, як відбувається спонсорування аматорських і професійних турнірів, а також представить практичні кейси з особистого досвіду. Захід відбудеться в Києві 13 червня.